PolskiAngielski

Przyczepa gastronomiczna - co to takiego?

Data dodania: 30-04-2019

Hamburger podczas festynu? Zmrożona cola pod stadionem? A może porcja frytek w trakcie koncertu? Ślinka cieknie na samą myśl. Tymczasem rzadko kiedy zwracamy uwagę, że te wszystkie specjały nie byłyby możliwe, gdyby nie specjalnie dostosowane do przygotowywania posiłków przyczepy gastronomiczne, które wtopiły się w nasz krajobraz. Biznes na kółkach kwitnie. Przyszedł do nas z Ameryki, gdzie od lat podczas różnorodnych eventów właściciele przyczep z jedzeniem zbijają zyski liczone w tysiącach dolarów. W Polsce też są one coraz popularniejsze i nie zawsze związane jedynie z imprezami. Zdarza się, że przyczepy na stałe zlokalizowane są w jednym miejscu, np. na deptaku. Należy jednak pamiętać, że przyczepy gastronomiczne są traktowane jako ruchomy punkt sprzedaży, bez względu na to, czy korzystają ze swojej mobilności, czy nie.



Przyczepa gastronomiczna a food truck

Jako przyczepy gastronomiczne rozumie się doczepki na kołach, które wyposażone są w odpowiednie przyrządy gastronomiczne, jak np. frytkownica czy okap. Charakteryzują się tym, że jedna ze ścian przyczepy posiada duże okno, służące jako lada. Jej powierzchnia musi być przestronna, aby mogło się zmieścić wspominane już oprzyrządowanie oraz miejsce dla sprzedającego. Oprócz tego przyczepa musi spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy.

Utarło się przekonanie, że każdy punkt gastronomiczny na kółkach jest food truckiem. Nie jest ono prawdziwe. Food trucki to pełne ciężarówki przystosowane do potrzeb gastronomicznych, zaś przyczepy gastronomiczne to warsztaty kuchenne, które mogą zostać doczepione do wozu (w tym wypadku sam wóz nie musi mieć nic wspólnego z przygotowywaniem smakołyków).
 

To podstawowa różnica między mylonymi pojazdami, ale niewątpliwie łączy je jedno - mobilność. Z zależności od potrzeby mogą się znaleźć w każdym miejscu, gdzie obroty ze sprzedaży będą satysfakcjonujące.
 

No właśnie - ze sprzedaży. Warto pamiętać, że wedle prawa przyczepy gastronomiczne nie wykonują usług, ale sprzedają towary. To nic, że ich wyposażenie, jak np. lodówki, mini-piekarniki czy opiekacz służą kucharzom do tworzenia przepysznych zapiekanek i lodów. Nie powinno traktować się ich jako usługi, ale towary końcowe. To ma swój oddźwięk np. w kwestii rozliczeń podatkowych.
 

Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na to, czy przyczepa jest dostosowana do transportu dla kierowcy z prawem jazdy kategorii B oraz czy jest zwolniona z opłat viaTOLL. Detalem, który wychodzi naprzeciw potrzebom klienta jest choćby wyposażenie w specjalną ladę sprzedażową. O tych wszystkich elementach wypada pamiętać, bo to dzięki nim konsument chętniej skorzysta z oferty przyczepy ponownie.
 

Zalety przyczep gastronomicznych

Wielu pewnie zastanawia się, czy posiadanie przyczepy gastronomicznej to dobry pomysł. Katalog zalet, jakie oferuje przyczepa gastronomiczna jest naprawdę spory. Oto najważniejsze plusy posiadania jej:

  • niewielkie koszty - przyczepa jest niedroga w utrzymaniu, a do tego gwarantuje tańszy koszt wejścia na rynek, niż w przypadku stacjonarnej restauracji (wykup lokalu lub czynsz za wynajem potrafi być liczony w astronomicznych kwotach); co więcej - istnieje możliwość zakupu używanej przyczepy;

  • możliwość zarobkowania sezonowego (w czasie letnim przyczepę można przenosić w miejsce koncertów lub festynów);
  • szybka obsługa (przyczepy z reguły serwują jedzenie typu fast foot, którego przygotowanie nie zajmuje wiele czasu. To zwiększa prawdopodobieństwo zadowolenia klienta, który nie musi długo czekać na swoje zamówienie);
  • mniejsze rachunki - przyczepa zużywa np. o wiele mniej prądu, niż nawet najmniejsze lokale gastronomiczne;
  • przyczepę można kupić na specjalne zamówienie, które dostosuje się do wszystkich potrzeb przedsiębiorcy.

Przyczepa gastronomiczna jest doskonałą alternatywą dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z własnym punktem kulinarnym, ale na początku nie chce - bądź ze względów finansowych - nie może zainwestować we własną restaurację. Taka przyczepa jest dobrym startem, który może w efekcie okazać się bardzo opłacalnym biznesem.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Wszystkie prawa zastrzeżone Auto Port 2024
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu